1․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը.
Վերհիշու՛մ ենք 0-ների կախարդանքը բազմապատկման համակարգում ))))
Կախարդանքի օրինակ՝
աբրա-կադաբրա ☼☼☼
6×2=12
60×2=120
600×2=1200
6000×2=12000
ա) 15×2=30 բ) 22×4= 88
150×2=300 220×4=880
1500×2=3000 2200×4=8800
15.000x 2=300000 22.000×4=88000
150.000×2=3000000 220.000×4=880000
գ) 5×5=25 դ) 9×10=90
50×5=250 90×10=900
500×5=2500 900×10=9000
5000×5=25000 9000×10=90000
50.000 x5=250000 90.000×10=900000
500.000×5=2500000 900.000×10=9000000
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը.
Դու կարող ես ☺☺☺
3600:60-(360:60)x2=60-62=60-12=48 (8×60)– (500:50)47=480-1047=480-470=10 500 : (600-580)+75= 500:20+75=25+75=100 6x (306-295) :11= 6*11:11=6
100:(720:72)*60=100:10*60=10*60=600
50*(810:90):9=50*9:9=50*1=50
3․ Համեմատի՛ր․
ա)
440 > 258
520+30 = 600-50
740։74 > 490։70
1200:12 > 120:12
240։(40։10) > 250: (60:6)
բ)
1245 < 1246
1547+333 > 1547+222
2500։2 < 2500×2
3300-3200 < 4200-3200
100։(10։10) < 1000: (10:10)
4․ Կատարի՛ր բազմապատկում․
ա) 125 *4=500
245*4=980
355*5=1775
406*5=2030
բ) 1544 *5=7720
2493*6=14958
3424*5=17120
4655*2=9310
7․
ա) Րաֆֆիի մտապահած թիվը 30 անգամ փոքր է 1200-ից, իսկ Արամի մտապահած թիվը 20 անգամ մեծ է Րաֆֆիի մտապահած թվից։ Ո՞ր թվերն են մտապահել Րաֆֆին ու Արամը։
Լուծում
1)1200:30=40
2)20*40=800
Պատ Րաֆֆի 40,Արամ 800:
բ) Մարինայի մտապահած թիվը 12 անգամ մեծ է 10-ից, իսկ Ալինայի մտապահած թիվը 60 անգամ փոքր է Մարինայի մտապահած թվից։ Ո՞ր թվերն են մտապահել Մարինան և Ալինան։
Լուծում
1)12*10=120
2)120:60=20
Պատ Մարինան120,Ալինան 20
Գտի՛ր անհայտ նվազելին․
ա)
334 — 45= 289
399 — 78= 321
481 — 55= 426
634- 79 = 555
225– 88 = 137
641 – 97 = 544
բ)
976-124=852
850-243=607
1011-333=678
1507-487=1020
1976-531=1445
1957– 658 =1299
8.
ա) Մհերը սկսեց լուծել հանձնարարված խնդիրները, որոնցից առաջինի համարը 7-ն էր: Նա հերթականությամբ լուծեց բոլոր խնդիրները: Քանի՞ խնդիր լուծեց Մհերը, եթե վերջինի համարը 29-ն էր:
Լուծում
1)29-7=22
Պատ 22խնդիր:
բ) Աննան ունի 16 մ գործվածք, որից նա օրական կտրում է 2-ական մետր: Քանի՞ օր հետո նա կկտրի վերջին կտորը:
Լուծում
1)16:2=8
պատ 8օր։
16.03.2020
- Պատմի՛ր1250 թվի մասին.
- Թիվը գրի՛ր տառերով`
- 1250-ն ունի _մեկ հազարավոր երկու հարյուրյակ _հինգ_ տասնյակ _զրո_ միավոր
- Հարևան թվերն են՝1249,1251
- Հաջորդող թիվն է՝ 1251
- Նախորդող թիվն է՝ 1249
- Մեծացրո՛ւ 2 անգամ ՝ 2500
- Մեծացրո՛ւ 4 անգամ՝ 5000
- Մեծացրո՛ւ 200-ով՝ 1450
- Մեծացրո՛ւ 3549-ով՝4799
- Փոքրացրո՛ւ 500-ով750
- Փոքրացրո՛ւ 950-ով՝ 300
- Գտի՛ր մեկ երկրորդ մասը՝ 625
- Գտի՛ր մեկ հինգերորդ մասը՝ 250
5․ Գրի՛ր նշված տառերի թվային արժեքը․
ԾԵ =55
ԼԴ =34
ՂԲ =92
ՅԺԹ =319
ՇՁԳ =583
ՃՀԸ =178
ՎՅԺԴ =3314
ՑՆԻԱ =6411
ՈւՃԽԷ =7147
17.03.2020
1․ Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը․
ա) նվազելին
539— 142= 397
648— 208 = 440
409-311 = 98
2575— 1400 = 1175
2974- 2421 = 553
բ) հանելին
584 — 359 = 225
778 —715 = 63
1322— 392 = 930
2785— 1140 = 1645
3791 — 1454= 2337
2. Զամբյուղում կա 252 ծաղիկ՝ կարմիր, կապույտ, դեղին գույների։ Կարմիր ծաղիկները 20 անգամ ավելի քիչ են, քան դեղին և կապույտ ծաղիկները։ Կապույտ ծաղիկները 6 անգամ ավել են կարմիրներից։ Քանի՞ դեղին ծաղիկ կա զամբյուղում։
լուծում
դ+կպ+կմ=252
կմ=(դ+կպ)։20
կպ=6xկմ
20կմ=դ+6կմ
դ=252-կմ-6կմ=252-7կմ
20կմ=252-7կմ+6կմ
21կմ=252
կմ=12
դ=252-7×12=168
կպ=6×12=72
Պատ դ-168:
18.03.2020
1. Լրացրու՛.
75ր = 1ժամ +15 րոպե
92ր = 1ժամ + 32ոպե
110ր = 1ժամ + 50րոպե
37 ժամ= 1օր +12ժամ +0րոպե
42 ժամ= 1օր +18ժամ +0րոպե
78 ժամ= 3օր +5ժամ +60րոպե
90 ժամ= 3օր +18ժամ +0րոպե
97 ժամ= 4օր +1ժամ +0րոպե
2. Արագ լուծում․
ա) Չորս եղբայրներից յուրաքանչյուրը ունի 1 քույր։ Քանի՞ երեխա կա այդ ընտանիքում։
5 երեխա
բ) Սեղանին կար 10 խնձոր: Բացի 7-ից բոլորը կերան: Քանի՞ խնձոր մնաց սեղանին:
7խնձոր
գ) Ֆուտբոլային խաղի ժամանակ քանի՞ հոգի է լինում խաղադաշտում, եթե ոչ մի ֆուտբոլիստ «կարմիր քարտ» չի ստացել և վնասվածքի պատճառով չի հեռացվել դաշտից:
2×11+1=23ֆուտբոլիստ
դ) Օղակը 7 տեղից կտրել են: Քանի մասի է բաժանվել այն:
7մասի: